szczyt KGP-27 i zamek DWR - 11
Wyprawa -FOTO
Foto otwiera się w nowym oknie
Wysokość: 718 m n.p.m.
Szerokość geograficzna: 50°51´49,7" N
Długość geograficzna: 16°42´27,2" E
Położenie: Polska, Europa, trzecia planeta od Słońca w Drodze Mlecznej
Łańcuch górski: Masyw Ślęży
Oznaczenie szczytu : KGP - 27
Znak zamku : DWR - 11
QTH lokator : JO 80 IU
SPPA : D WR
Ślęża (dawniej także nazywana Sobótką, niem. Zobtenberg - dokładne tł. Góra Sobótka) - jest najwyższym wznoszącym się na wysokość 718 m n.p.m. szczytem Masywu Ślęży. Ze względu na imponujący wygląd, znaczną wysokość względną (ok. 500 m), specyficzny mikroklimat zwana także Śląskim Olimpem.
Znajduje się tu telewizyjna stacja przekaźnikowa z charakterystycznym masztem antenowym o wysokości 136 metrów. Obok jest zabytkowy kościół z 1852 roku oraz schronisko turystyczne im. R. Zmorskiego. Przy schronisku stoi Krzyż Milenijny postawiony tu w 2000 roku. Na samym szczycie znajduje się betonowa czteropoziomowa wieża widokowa. Rozciąga się stąd szeroka panorama na Góry Sowie, Karkonosze, Wrocław i Świdnicę.
Kamienny zamek na szczycie góry wybudował po roku 1343 książę świdnicko-jaworski Bolko II, który odkupił górę od księcia Mikołaja Ziębickiego. Jednak już wcześniej istniała tam jakaś budowla obronna, gdyż w dokumencie wystawionym 14 sierpnia 1343 roku pisze iż książę ziębicki sprzedał Bolkowi II "miejsce na szczycie góry, gdzie dawniej był zamek". Zamek powstał na planie nieregularnym, otoczony był murami i posiadał wysoką wieżę. Dnia 4 lipca 1353 roku książę podarował go w prezencie ślubnym królowi Czech Karolowi IV. W czasie powstania husyckiego, zamek został zdobyty przez husytów pod wodzą Jana Choldy w 1428 roku. Przebywają oni na zamku przez kilka lat. Dopiero zamek odebrali im po dwutygodniowym oblężeniu mieszczanie świdniccy i wrocławscy. Został on wówczas częściowo zniszczony. Wkrótce w ruinach znaleźli swoją kryjówkę i bazę wypadową rycerze-rozbójnicy. Najgroźniejszym z nich był Hans During. I tu ponownie mieszczanie Świdnicy i Wrocławia w 1471 roku zdobywają i doszczętnie niszczą zamek. pozostała po nim tylko kamienna wieża, która runęła w 1543 roku. Do naszych czasów po zamku pozostały tylko niskie fragmenty murów i fundamenty. Na części z nich w roku 1702 wybudowano kościół.
Turystyka:
Ze względu na bliskość Wrocławia, Świdnicy i Dzierżoniowa rozwinięta turystyka weekendowa i świąteczna. Masyw i jego okolice pokryte są dość gęstą siecią szlaków turystycznych. Istnieją dwie ścieżki archeologiczne oznaczone symbolem ślężańskiego niedźwiedzia i szlaki rowerowe. Na szczycie telekomunikacyjna stacja przekaźnikowa z masztem o wysokości 136 m, hotel "Olimp" im. Romana Zmorskiego, kościół pw. Najświętszej Marii Panny, słabo widoczne ruiny zamku i dwunastometrowa wieża widokowa, z której rozciąga się wspaniała panorama Niziny Śląskiej z pobliskim Jeziorem Mietkowskim i nieco odleglejszym Wrocławiem oraz Sudetów (zwłaszcza Gór Sowich). U stóp góry miasteczko Sobótka.
.
Noclegi.
Najbliższe schronisko znajduje się na szczycie Ślęży
Obiekt całoroczny, 22 miejsca, pokoje 2-, 4- i 10-osobowe, gorący bufet.
55-050 Sobótka, woj. dolnośląskie, tel. (0-71) 3426142
Zobacz też: http://www.domturysty.com
Dojazd :
Startując z Krakowa, należy kierować się na zachód :)
Część informacji zaciągnięto ze strony http://pl.wikipedia.org- dziękujemy :)