Zamek Mirów

Wyprawa zamkowa-FOTO 2008
Wyprawa zamkowa-FOTO 2009
Foto otwiera się w nowym oknie

Miejscowość : Książ Wielki
QTH lokator : KO 00 BK
Znak zamku : MME 02
Powiat : M ME - Miechów
Gmina : ME - 04 Książ Wielki
Szerokość geograficzna: 50 ° 26 ´ 25,10'' N
Długość geograficzna: 020 ° 08 ´ 57,7'' E
Położenie: Polska, Europa, trzecia planeta od Słońca w Drodze Mlecznej
Łańcuch górski: Wyżyna Miechowska
Wysokość: ??? m n.p.m.

Powstanie zamku w Książu związane jest z prywatną inicjatywą biskupa krakowskiego Piotra Myszkowskiego. Budowę rezydencji prowadzono w latach 1585-95 według planów i pod czujnym nadzorem królewskiego architekta z Florencji Santi Gucciego. Fundatorem był wspomniany już Piotr, a po jego śmierci prace finansował również Piotr, starosta chęciński i bratanek biskupa.

Rodzina Myszkowskich zamieszkiwała wcześniej na jurajskim zamku Mirów, który posiadał wprawdzie doskonałe walory obronne, ale ze względu na przestarzałą konstrukcję i militarny charakter nie zapewniał odpowiedniej wygody. Fakt ten stanowił prawdopodobnie bezpośrednią przyczynę, dla której pod koniec XVI wieku rozpoczęli oni budowę rodowej rezydencji w Książu Wielkim. Z uwagi na miejsce pochodzenia jej mieszkańców, z czasem rezydencja ta nazwana została Mirowem.

Zamek broniony był systemem bastionowym, z którego zachowała się jedna kurtyna ze strzelnicami oraz resztki bastionu. Mimo swego charakteru obronnego zamek nigdy nie miał okazji uczestniczyć w żadnej bitwie. Na początku XVIII w. zamek stał się własnością rodu Wielopolskich, którzy przebudowali go na barokowy pałac.


Zjawy
Z zamkiem będzie oczywiście związanych kilka zjaw. Jedną z nich będzie Ludwikus Wielki, który ukazywał się tylko na początku Roku Pańskiego 2008. Podobno czasem około północy zrywa się mocny wiatr i na korytażach zamku pojawia się cień spacerującej zjawy, w purpurze z dużym kluczem w ręce. Za nim strażnicy wloką skazańca, Kursanusa Małego. Jak pochód znika za zakrętem korytarza rozlegają się niesamowite piski. Włos się jeży na głowie na myśl cóż można zrobić owym wielgachnym kluczem temu nieszczęśnikowi. Naoczni świadkowie twierdzą, że nawet w ciepłą noc powietrze robi się lodowate




W okolicy.
Miechów - klasztor obronny XIV-XVIIw., ok. 13 km
Krzelów - pozostałości zamku szlacheckiego XIII/XIVw., ok. 18 km
Prandocin - kościół obronny XII-XVw., ok. 26 km
Janowiczki - pozostałości zamku szlacheckiego XIVw., ok. 28 km
Wysocice - kościół obronny XII-XIIIw., ok. 30 km


Dojazd :

32-210 Książ Wielki, powiat miechowski
ul. Wincentego Witosa 10
tel./fax. (041) 383-80-10

Jadąc drogą nr 7 z Krakowa do Warszawy, w Książu Wielkim, za tablicą z nazwą miejscowości trzeba na skrzyżowaniu skręcić w prawo na Słaboszów. Po dojechaniu do stawów rybnych należy skręcić w pierwszą asfaltową drogę w lewo i jechać do góry. Na końcu drogi stoi zamek.


Część informacji zaciągnięto ze strony Zamki Polskie i Wikipedi - dziękujemy :)